Poleski Ośrodek Sztuki POS Łódź
Tu realizujemy projekt Europejskie partnerstwo na rzecz działań włączających osoby zagrożone marginalizacją

Biblioteka Smaków Świata
Nowy cykl spotkań autorskich poświęconych książkom, które w temacie mają poszukiwania kulinarne. Historyczne przepisy, orientalne receptury, regionalne potrawy zapisane w książkach dają obraz sztuki jaką jest gotowanie. Sztuki, którą każdy z nas może praktykować we własnej kuchni. Gośćmi cyklu będą pasjonaci, historycy, podróżnicy, piszący kucharze lub gotujący literaci. Spotkania z degustacją, w aromatach przypraw i muzyce są doskonałą okazją do mentalnych podróży w jesienno-zimowe popołudnia. 

Najbliższe spotkania: 

6.10 /18.00 Hummusy i pasty - biesiada z Konradem Budzykiem
Spotkanie poprowadzą: Klaudyna i Michał Andrijewscy. W programie poczęstunek.
wstęp wolny

Konrad Budzyk- dietetyk, weganin i bloger, sprawi, że zdrowe warzywa i owoce pojawią się na twoim stole w nowej, zaskakującej postaci.

Hummusy i pasty-  To nieprawda, że hummus to tylko ciecierzyca, czosnek, sezam i oliwa. Hummus może mieć słodko-ostry smak pieczonej dyni, może rozgrzewać podniebienie intensywnym aromatem grillowanej papryki lub rozpieszczać słodyczą syropu klonowego i rodzynek. Kto nie chciałby schrupać kanapki z pastą z mięsistego bobu z aromatyczną miętą albo zjeść pachnącego chlebka pita z intensywnie czekoladową pastą z czarnej fasoli? Dzięki tej książce dowiesz się, jak ugotować ciecierzycę, żeby kusiła orzechowym smakiem, do czego używać czarnej soli i jak wytrawnie smakuje kiszona cytryna.
Klaudyna i Michał Andrijewscy, – łódzcy aktywiści, weganie. Orgnizują Festiwal Zielone Smaki Łodzi, warsztaty i pokazy kulinarne.

9.10 /18.00  Łódzka Kuchnia Regionalna 
 
fot. http://www.blendman.pl

 

Dla dzieci: teatr zabawy 
Zajęcia ogólnorozwojowe dla chłopców i dziewczynek od 7 do 10 lat, prowadzone metodami teatralnymi z zakresu teatru zabawy, inspirowane doktryną Jana Dormana.
Śmiech, beztroska ekspresja, trening wyobraźni, integracja w grupie, wygłupy i relaks stają się tu podstawowymi narzędziami stymulacji rozwojowej osobowości małego dziecka. 
Prowadzenie: Magdalena Stelmarska. Opieka merytoryczna: A. Ciszowska
więcej o warsztatach>>>


Dla młodzieży: warsztaty kreatywnego pisania 
Swobodnie pisać teksty na dowolny temat; odnajdywać się w gąszczu rejestrów stylistycznych; oczarowywać czytelników sposobem, w jaki formułuje się myśli; wyrobić własny unikalny styl, a w przyszłość poświęcić się karierze dziennikarskiej !!! – oto motto  warsztatów kreatywnego pisania! Propozycja kierowana jest do uczniów liceów, którzy pragną osiągnąć biegłość w tworzeniu dowolnych tekstów literackich, dziennikarskich i użytkowych. Umiejętność przejrzystego i błyskotliwego pisania jest istotna nie tylko podczas egzaminu maturalnego, ale okazuje się niezbędna na studiach wyższych oraz stanowi ważny atut na rynku pracy.

Prowadzący: Mateusz Grabowski
więcej o warsztatach>>>

Dla młodzieży 16+: Teatralny Squat/projekt teatralny 
Stała działalność laboratoryjnego zespołu teatralnego pod reżyserską opieką Anny Ciszowskiej.
W programie działalności zespołu: 
    • poszukiwania w zakresie scenicznych wypowiedzi 
    • aktorski/performerski trening praktyczny 
    • kurs wiedzy z zakresu sztuki współczesnej
    • tworzenie tekstów scenicznych dla publiczności 16+
    • pokazy
Kreacja/opieka merytoryczna projektu, dobór instruktorów, wybór metod Anna Ciszowska.   
więcej o warsztatach >>>


fot. Dominik Tryba

Dla młodzieży/dorosłych: Wykłady z literatury najnowszej
Propozycja adresowana jest do osób zainteresowanych pogłębieniem znajomości literatury nowoczesnej oraz poznaniem procesów kulturowych, cywilizacyjnych i socjologicznych stanowiących jej kontekst. Wykłady poświęcone będą początkom nowoczesnej poezji (Baudelaire, Norwid, Rimbaud), rozkwitowi tzw. wysokiego modernizmu (Eliot, Mann, Gombrowicz) oraz literaturze postmodernistycznej.
Prowadzący: Mateusz Grabowski  
19.10.2017  / 17.00 / pierwsze zajęcia
więcej o warsztatach>>>


Dla dorosłych: pracownia form plastycznych 

Zajęcia poszerzą wiedzę o malarstwie i rysunku. Dzięki nim poznasz znaczenie kreski i plamy, a także zagadnienia związane z przestrzenią i światłocieniem, fakturą i barwą. Różnorodne techniki pomogą rozwinąć umiejętności manualne. 
kiedy: od 3 października /wtorki / 18.00-20.00
Prowadzący: Sebastian Kularski
więcej o zajęciach>>>


25.09.2017 /18.00/ poniedziałek 
Czytam, więc Jestem
Spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim/promocja książki
Inwazja
Prowadzenie: Maria Berkan-Jabłońska

Wojciech Miłoszewski- scenarzysta filmowy (serial telewizyjny Prokurator)  zadebiutował jako pisarz książką Inwazja.
Inwazja to epicka opowieść, w której – zgodnie z wielką tradycją gatunku – zwykli ludzie zostają wrzuceni w tryby historii. Tylko tym razem historia rozgrywa się tu i teraz, w czasach supermarketów i telefonów komórkowych. W czasach, które już na zawsze miały pozostać spokojne. Trwa inwazja. Wojska rosyjskie wchodzą na terytorium Polski, a Roman, Danuta i Michał zostają zmuszeni do całkowitej zmiany swojego dotychczasowego życia. Roman wrócił do służby i dowodzi oddziałem w nierównej walce z Rosjanami, Danuta dojrzewa do buntu przeciw ojcu, który prowadzi ciemne interesy, a Michał postanawia uciekać z rodziną ze zniszczonego miasta, zajętego przez Rosjan. Autor, wykorzystując swoje doświadczenie scenarzysty, znakomicie łączy elementy sensacyjne, militarne, romansowe i futurologiczne. Opowieść wiernie odwzorowująca współczesność, z pełnokrwistymi bohaterami, z plastycznymi scenami bitewnymi i sylwetkami przedstawicieli wielkich mocarstw, pobudza wyobraźnię czytelnika, uderzając w najbardziej ukryte pokłady emocji. Inwazja niepokoi, czasem zmusza do śmiechu przez łzy, budzi lęk i bez wątpienia zachęca do myślenia. Doskonałe dialogi i wartka akcja sprawiają, że Wojtek Miłoszewski to nowa gwiazda literatury sensacyjnej!
28.09.2017 /18.00/ czwartek

Łódź stolicą awangardy
Z cyklu O sztuce subiektywnie
Magdalena Abakanowicz / wykład Małgorzaty Misiowiec
Cykl wykładów O sztuce subiektywnie poświęcony jest popularyzacji współczesnej sztuki XX i XXI w. 

Małgorzata Misiowiec  - absolwentka ASP w Łodzi, dyplom na wydziale grafiki w pracowni projektowania typografii prof. Krzysztofa Lenka i prof. Jana Kubasiewicza. Publikowała teksty o sztuce m.in. w Gazecie Wyborczej, sztuka.pl, Format. Autorka wykładów o sztuce.
"Szczególnie interesujące wydaje mi się przedstawianie artystów wybitnych, a nieznanych szerszej publiczności. Sztuka jako obszar imaginacji, kreacji i wolności, reaguje i przetwarza ogromną ilość bodźców: spektrum od podświadomości twórcy, po polityczno-społeczną gorączkę świata. Sztuka jest odzwierciedleniem swojego czasu, ale i oknem na obszary jeszcze nieuświadomione, niezbadane, przeczuwane intuicyjnie przez wrażliwość artysty. Dlatego obserwacja współczesnej sztuki jest odbieraniem sygnałów z „systemu nerwowego” współczesnego świata".

Tegoroczny cykl rozpoczyna wykład o zmarłej w kwietniu 2017 r.  wybitnej rzeźbiarce Magdalenie Abakanowicz.  Należała do grona  najsłynniejszych na świecie artystów drugiej połowy XX wieku i początku XXI.  Zrewolucjonizowała sztukę tkaniny, przekształcając ją w monumentalne  miękkie formy rzeźbiarskie, które od jej nazwiska zyskały miano abakanów.  Potem były obłe formy szyte  z workowego płótna, wypełnione miękką substancją.  Z tych form wyewoluowały postacie z kawałków zgrzebnego  płótna, zszywanych bądź spajanych żywicą syntetyczną. W końcu  zaczęła używać metalu, drewna, kamienia, tworzyła też prace ceramiczne. Stała się rzeźbiarką i tak kazała się określać. Dobrze się czuła w monumentalnej skali. Wiele  projektów  zrealizowała w przestrzeni otwartej, tworząc "przestrzenie doświadczenia”. Artystka brała udział w najważniejszych światowych przeglądach sztuki. 
Jej prace znajdują się w wielu światowych kolekcjach sztuki, muzeach i galeriach.

30.09 -1.10 
sobota/niedziela
Festiwal jakości życia 

Jakość życia czyli dobre samopoczucie i rozwój!
Proponujemy pokazy i warsztaty inspirowane tradycjami dalekiego wschodu: shiatsu, makrobiotyka, joga. Podczas festiwalu otwarta zostanie debata Godna Łódź o społecznych działaniach prowadzonych dla poprawy jakości życia mieszkańców. Daj się zainspirować i odkryj jakość spotkania z drugim człowiekiem.
 

5.10.2017 / 18.00 czwartek
Czytam, więc Jestem
Spotkanie z  Piotrem Pustelnikiem, rozmowa o książce Ja, pustelnik. Autobiografia
prowadzenie: Natalia Lemann
wstęp wolny
 
Piotr Pustelnik - jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Mieszka w Łodzi, jest doktorem nauk technicznych, od maja 2016 roku jest prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. 

94-030 Łódź
Krzemieniecka 2a